Skip to main content

Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela
Vivat! Vivat! Trzeci Maj!
/Radosny dzień, Józef Relidzyński/

228 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę, którą znamy dziś jako Konstytucję 3 Maja.

Powiatowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji miały miejsce w Sicinach. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gmin, związków zawodowych, jednostek organizacyjnych powiatu i gminy Niechlów, placówek oświatowych oraz mieszkańcy.

Gminę Jemielno reprezentowała Wójt Anita Sierpowska, której towarzyszyli Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Grochowina, Wiceprzewodniczący Józef Wapiński oraz Komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Karol Langiewicz.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyny, w kościele pw. św. Marcina w Sicinach, którą celebrował proboszcz ks. kan. Tadeusz Śliwka. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiły okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów oraz wieńców.

Każde narodowe święto to okazja do pochylenia się nad historią kraju i narodu, a także okazania wdzięczności tym, którzy walczyli o dobro Polski. To także impuls do podjęcia refleksji nad tym, co sami możemy zrobić dla Rzeczypospolitej Polskiej tu i teraz.