Skip to main content

W gospodarstwie rolnym jest zazwyczaj mnóstwo preparatów chemicznych różnego rodzaju. Niektóre, jak nawozy sztuczne oraz środki ochrony roślin, wykorzystywane są dla uzyskania wysokiego plonu dobrej jakości. Inne służą jako
środki myjące i dezynfekujące. Z pewnością są przydatne i potrzebne, ale ich niewłaściwe przechowywanie i stosowanie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt. Nieodpowiednie obchodzenie się ze środkami chemicznymi zwykle ma bardzo poważne konsekwencje, jednak negatywne skutki, takie jak: zatrucia poparzenia, podrażnienia, czy alergie nie zawsze od razu się ujawniają. Substancje toksyczne mogą odkładać się w organizmie przez wiele lat, by stać się przyczyną wielu chorób a nawet śmierci.

Środki chemiczne mogą przedostać się do organizmu nie tylko poprzez bezpośrednie spożycie, ale również przez układ oddechowy i skórę. Wiele produktów nie ma smaku, ani zapachu, więc czasami nawet nie zdajemy sobie spraw, że mamy do czynienia ze szkodliwymi chemikaliami. Znane są przypadku zatruć wskutek przypadkowego spożycia substancji chemicznej, która była bezmyślnie przechowywana w butelce po napoju. Pamiętajmy o stosowaniu się do zapisów etykiet i instrukcji określających zasady bezpiecznego używania i przechowywania środków chemicznych. Bardzo ważne jest również stosowanie specjalistycznej odzieży i sprzętu ochronnego, w tym przede wszystkim odpowiedniego ubrania, butów i rękawic ochronnych a także okularów oraz masek i półmasek ochronnych.

Na opakowaniach niebezpiecznych preparatów chemicznych umieszczane są piktogramy – warto się z nimi zapoznać!