Skip to main content

Z głębokim żalem żegnamy Pana Adama Łabaza, wieloletniego Dyrektora Szkoły Podstawowej w Irządzach, działacza społecznego odznaczonego za pracę i zaangażowanie społeczne Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Ziemi Leszczyńskiej, Zasłużony dla Ziemi Górowskiej.

Pan Adam Łabaz był absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra historii. Przygotowując się do zawodu nauczyciela, ukończył wcześniej również Studium Nauczycielskie w Sulechowie, a także Studium Nauczycielskie o kierunku prace ręczne z rysunkiem technicznym w Zielonej Górze. Pan Adam Łabaz po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Górze rozpoczął swoją drogę w zawodzie nauczyciela w Szkole Podstawowej w Trzebowie (pow. żagański). Po roku pracy w Trzebowie, z dniem 30.08.1957 r. objął stanowisko kierownika Szkoły Podstawowej w Bełczu Wielkim i pełnił tę funkcję do końca roku szkolnego w 1969 r. Za Jego kadencji powstał nowy budynek szkoły z jasnymi, przestronnymi klasami.

W roku szkolnym 1969/70 Pan Adam Łabaz rozpoczął pracę jako dyrektor Szkoły Podstawowej w Irządzach i kierował placówką do końca sierpnia 1989 r. Z dniem 01.09.1989 r. podjął pracę nauczyciela historii w Irządzach, a także zatrudnił się w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bełczu Wielkim na stanowisku wychowawcy internatu.

Jako dyrektor, dokładał wszelkich starań, by zapewniać dzieciom i młodzieży oraz pracownikom jak najlepszy warunki do nauki i pracy. Jako nauczyciel historii, dzielił się bogatą wiedzą oraz pasją. Pan Adam Łabaz wychował wiele pokoleń uczniów, a wiele pokoleń nauczycieli rozpoczynało swoją pracę pod kierunkiem Pana Dyrektora i korzystało z jego cennych rad. Zarówno wychowankowie jak pracownicy do dziś wspominają Go z wielkim szacunkiem i sentymentem jako spokojnego człowieka, dobrego nauczyciela i charakterystyczną postać w środowisku lokalnym.

Pan Adam Łabaz był osobą znaną, poważaną, cieszącą się autorytetem oraz szacunkiem lokalnej społeczności. Aktywnie udzielał się społecznie oraz w radzie gminy. Rozwijał również własne pasje i zainteresowania. Po przejściu na emeryturę przez dłuższy czas zajmował się z powodzeniem swoją pasieką. Był także aktywnym członkiem Stowarzyszenia „Złota Jesień” w Luboszycach oraz członkiem chóru „Śpiewajmy Razem” działającego przy Stowarzyszeniu.

Dzisiaj szczególnie ogarniamy Pana Adama Łabaza wdzięczną pamięcią serca. Zapamiętamy Go jako osobę w pełni oddaną szkole, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży, których dobro było dla Niego najważniejsze.

Rodzinie i Bliskim wyrazy serdecznego współczucia składa Wójt Gminy Jemielno – Anita Sierpowska wraz z Pracownikami Urzędu Gminy Jemielno Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona dnia 07.11.2020 r. o godz. 13:00 (różaniec o godz.12:30) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luboszycach.